Як налаштувати рацію Baofeng. Усі пункти меню простою мовою. Частина 1
Додано      31/07/2023 22:08:39     Радіостанції , Новини магазину    коментарів 0
Як налаштувати рацію Baofeng. Усі пункти меню простою мовою. Частина 1

Яку рацію вибрати? Для звичайного користувача відповідь буде один - Baofeng. Хороша рація, яка зарекомендувала себе за довгі роки як недорога, зручна і в міру надійна. Але 40 пунктів меню Baofeng можуть поставити в глухий кут людину, яка щойно дістала рацію з коробки.

Я лише один з таких. Купивши Baofeng UV9 Pro, вирішив розібратися в налаштуваннях. Як припускаю, я розібрався і вирішив зробити FAQ по налаштуванню рації Baofeng, так як меню для всіх моделей, в общем-то, однакове.  Сподіваюся, це допоможе. Якщо ви щось не врахували або помилилися - пишіть, я це виправлю.

Відповідно, я майже не буду розповідати, як користуватися рацією.  Кнопки у ряду моделей дещо відрізняються, і навіть там все зводиться до натискання PTT і інших дрібниць, в цьому легко можна розібратися самостійно.  Але налаштувань рації Baofeng безліч і тут просто варто допомогти, склавши керівництво по налаштуванню рації.

 

Управління меню

 • Як отримати доступ до меню Baofeng? Щоб увійти в меню рації, натисніть на відповідну кнопку меню. Увійшов? Вибрати потрібний пункт меню в рації Baofeng можна, перегорнувши їх стрілками (якщо утримувати їх, то швидко прокрутити), або безпосередньо набрати номер на клавіатурі.
 • Щоб змінити значення меню, потрібно дійти до потрібного пункту, знову натиснути на меню і стрілками вибрати потрібну позицію або вбити потрібні цифри.
 • Для того щоб зберегти обрану настройку, необхідно в останній раз натиснути кнопку меню

Позначення на екрані рації Baofeng

меню Baofeng

 • Антена - передача включена, шумозаглушення відключено (меню No1)
 • L-M-H \ L-H потужність передачі (переключається разовим нажатием на #)
 • S - сканування працює між двома каналами (меню No7)
 • VOX - активний режим голосового управління PTT (меню No4)
 • + - позитивний або негативний зсув приймальних і передавальних частот для роботи з ретранслятором
 • R- реверс каналів. 
 • Увімкнено режим реверсу каналу. Це дуже зручно для тестування рацій, коли вони виступають в ролі імітації ретранслятора, або для спілкування в обхід ретранслятора з рацією, налаштованою на роботу з ретранслятором.
 • N или W - показывает выбранную ширину модуляции (narrowband\wideband)
 • Ключ полягає в фіксації натискання кнопок на лицьовій стороні.
 • [▲] [▼] -  показує, яка частота або канал обраний для роботи
 • CTCSS \ DCSB - підтони
 • Підкрок частоти 75\25  при роботі з 6,25 кроків.
 • DTMF — Включена передача службових DTMF сигналів в ефірі 

Трохи важливо.

 • Рація має канальний і частотний режим. У ньому ви працюєте з уже збереженими каналами, на частоті налаштовуєте їх вручну. Тут по ситуації. Для перемикання між частотою і канальним режимом, в залежності від моделі рації Baofeng, натисніть помаранчеву кнопку VFO / MR або вимкніть її, затисніть нижню кнопку і включіть рацію.
 • Щоб перевірити точний заряд батареї рації Baofeng, затисніть кнопку 0.
 • Для повних новачків. Кнопка PTT, яка згадана нижче, - це та сама кнопка, яку ви натискаєте, щоб щось сказати і відпустити, щоб послухати.
 • Не натискайте цю кнопку без приєднаної антени. Є ймовірність, що доведеться купувати нову рацію

Усі налаштування меню Baofeng Walkie Talkie

No0 Сквелч

Шумозаглушення.  Відсікає перешкоди, пропускає в динамік тільки все, що вище встановленого вами порога за рівнем сигналу.  Звичайно, може виявитися, що слабка передача голосу не проб'ється, а сильна перешкода буде бадьоро шипіти в динаміці.  Тут все індивідуально.

Чутливість регулюється

До речі, якщо ви затиснете кнопку MONI (внизу зліва), то почуєте сигнал без шумозаглушення. Зазвичай, це просто шум. Але що робити, якщо є якийсь голос, який не пробивається через перешкоди? Трапляються речі.

Нехай за замовчуванням буде 3

Крок No1

Вибирає крок настройки частоти (2,5/5/6,25/12,5/25/50/100 кГц).

Тобто при скануванні або виборі частоти стрілкою частота ↕ буде змінюватися відповідно до обраного кроку.  

Умовно сканувати можна швидко, але приблизно. Або можна робити це довго, але акуратно. Або налаштуйте магнітолу точно, або не дуже точно.

No2 ТХП

Вибір потужності передавача. Залежно від моделі він може бути Low \ High або Low \ Mid \ High

На екрані з'являється відповідне позначення.  Вибирайте, виходьте з ситуації. Натрапив на інформацію, що збільшення потужності сигналу в 2 рази призводить до збільшення дальності дії рації на 25%. Так що ставити більшу потужність не завжди виправдано, магнітола розрядиться набагато швидше, а збільшення сигналу виявиться для вас марним.  Почніть з мінімуму, ви завжди встигнете його підняти.

 Можна швидко змінити харчування з клавіатури, натиснути на  кнопку #

No3 ЗБЕРЕГТИ

Налаштування енергозбереження в режимі прийому. Встановлюється своєрідний годинник сну і прийому, наприклад, 1 секунда через 3 секунди.

Якщо ви встановили тривалий сон, то можете прослухати початок програми.  Знову ж таки, в налаштуваннях виходимо з ситуації, для початку залишаємо її на рівні 3

No4 VOX

Якщо ввімкнено, ви не натискаєте PTT для передачі, рація запускається вашим голосом. Чутливість регулюється.

Перевага - допоможе, якщо у вас повні руки

Недолік в тому, що будь-який гучний звук запустить передачу. Стрілянина, ваше сопіння і лайка - все піде в ефір

У більшості ситуацій його варто відключити.

No5 ЗН

Вибір вузькосмугової або широкосмугової модуляції (5 кГц / 2,5 кГц)

Якщо у вашій групі багато радіостанцій, то має сенс використовувати N і циферблати. Також для трансляції слід вибирати W, якщо з вами щось сталося.

Справа в тому, що передача йде не на ідеально точній частоті, захоплюєш трохи «з боків», простіше кажучи. А можна зачепити інші частоти.  Для діапазону LPD, дозволеного в РФ, інтервал становить 25 кГц. Вибираючи N, вузьку смугу, радіостанцію використовують так, щоб радіостанції могли працювати кожні 12, 5 кГц і не створювати перешкод один одному.

Ну а в ряді публікацій озвучують момент якості звуку, який буде краще при ширококутному. Теоретично існує зворотна залежність між якістю звуку і дальністю сигналу. Якщо пріоритет в останньому, можна вибрати N.

У більшості випадків слід вибрати W

No6 КВІ

Налаштовує час підсвічування дисплея в секундах. Ще один момент, який не очевидний. Якщо ви слухаєте радіо, і на тій частоті, яка у вас активна в режимі рації, з'явиться якийсь сигнал, то рація переключиться на неї з магнітоли. І тоді цей параметр No6 також встановлює, через скільки секунд після зникнення корисного сигналу станція знову переключиться на радіо.  Спробуйте 5

No7 ТДР

Подвійний прийом. Рація по черзі (не одночасно) відстежує частоти / канали з верхньої і нижньої ліній.

Якщо режим включений, то на екрані з'являється буква S. Якщо ви перебуваєте в групі, що працює на одній частоті, то вимкніть її.

No8 Звуковий сигнал

Підтвердіть натискання клавіш звуком. Напевно ви відразу зробите те ж саме, що і в ряді смартфонів і телефонів - а саме відразу вимкнете цей «звуковий сигнал».

Обмеження часу передачі. За замовчуванням він становить 60 секунд (на нових раціях він вимкнений за замовчуванням). Поставте 15. Переказ автоматично припиниться через зазначений час.

No9 ТоТ (час передачі)

Налаштовуваний час передачі. Є різні поради щодо вибору часу, раджу налаштувати різні.

Навіщо вона потрібна? Отже, ви поклали рацію в рюкзак, забули її вимкнути. А кнопка PTT (вона не заблокована) випадково натискає в рюкзаку, жене сигнал в повітря.  У цьому випадку TOT відключить цю трансмісію через деякий час

Якщо це вимушене зависання сталося під час вашої розмови, не біда, просто натисніть PTT ще раз і говоріть далі.

Залиште 60 секунд.

#10, 11, 12, 13 Cубтони

R-DCS і T-DCS \ R-CTCSS і T-CTCSS - цифровий або аналоговий подтон в режимі передачі і прийому. Діджитал може не підтримуватися старими раціями, аналоговий підтримується всіма.

Для чого потрібні підтони для рації? Умовно кажучи, це заданий вами сигнал, який додається до передачі і дозволяє отримувати тільки ті повідомлення, в яких він знаходиться. І передавати теж.

Приклад.  Ви працюєте з групою рацій, і не хочете, щоб хтось вклинювався в розмову. Задайте собі бажаний  загальний для  всіх рацій-раціях тон на цій частоті / каналі і все. Або ви працюєте над сайтом. З кранівником у вас один підтон, у машиніста змішувача інший, з гіркою третій. 

Та й взагалі, частот мало - але працюють багато. Щоб не заважати один одному, вони вішають такий розпізнавальний знак на трансмісію.

Ви чуєте тільки тих, хто має з вами спільний тон. Вони чують тільки вас.

Якщо ви просто ходите з друзями на риболовлю і полювання, то вам це зовсім не потрібно. Хіба що хочеться тримати «Колян, тут під корчем на вигині клює !!» в таємниці від чужих вух. Хоча це не панацея. Ось чому

Час! Вас можуть почути. Тон не шифрує ваш сигнал, але він просто ускладнює життя тим, хто хоче вклинитися в передачу.

Два! Деякі моделі Baofeng мають тональний сканер. При належній вправності і бажанні його можна зловити. 

Щоб почати, залиште його вимкненим

Як сканувати підтони по рації Baofeng

1.    Знаходимо потрібну частоту там, де хочемо вклинитися

2.    Перейти до 11-го пункту меню R-CTCSS

3.    Натисніть Меню ще раз і за допомогою  кнопок ▲▼  виберіть будь-яку тонову частоту.

4.    Натисніть "*" (Сканувати). Важливо! Сканування підтонів має йти, коли частота активна і є прийом, інакше що зловить ваша рація?

5.    Чекаємо звукового сигналу і зупинки сканування.

6.    Введіть отриманий подтон для прийому / передачі.

No14 Голос

Те саме, що No9, тільки голосом.  Аналогічним чином слід відразу його вимкнути.

No15 Ani-ID (Автоматична ідентифікація номера радіоприймача)

Трансляція коду ANI на початку передачі. Умовно, ваш унікальний номер. У звичайній ситуації  він вам зовсім не потрібен, вимкніть. Але може стати в нагоді і (див. No 32)

Він налаштовується через комп'ютер.

No16 DTMF ST (DTMF тон передавального коду)

Передача DTMF-коду багато в чому схожа з пунктом вище. Код встановлюється через комп'ютер, зазвичай не потрібен.  Не всі рації можуть побачити цей код. Але є ряд пристроїв, які можуть працювати, коли приймають цей код. 

Цей код також виходить в ефір при активації ALARM, якщо вибрано CODE.

No 16 встановлює чутність тонів DTMF при їх трансляції

Інакше:

 • OFF – тони не передаються
 • DT-ST - передає тони, які ви ведете вручну з клавіатури
 • ANI-ST – передаються попередньо встановлені тони.
 • DT + ANI - передаються всі тони. Зазвичай використовується через ретранслятор.

У віддалених районах можна навіть зробити собі аналог розумного будинку. Купити DTMF реле, налаштувати його. Ви під'їжджаєте до будинку, передаєте сигнал - ваш чайник включається. Або можна включити зрошувальний насос.

Загалом, конкретна і мало кому потрібна настройка.  Залишаємо заводські настройки

No17 S-CODE

Виберіть один 5-значний DTMF-код з набору з 15 попередньо запрограмованих. Код буде активовано, лише якщо ви ввімкнули PTT-ID. Залишаємо заводські настройки

No18 СК-РЕД

Частотне сканування. Тут виходимо з ситуації.

 • ТО - рація ловить сигнал, зупиняється на 3 секунди, щоб ви прийняли рішення, потім сканування триває.
 • Рація CO ловить сигнал і зупиняє сканування. Сигнал зникає, сканування триває.
 • SE - рація ловить сигнал і припиняє сканування.

No19 PTT-ID

Визначає, коли DTMF-код буде запущено

 • BOT — при натисканні на PTT
 • EOT – коли вивільняється PTT
 • ОБИДВА - ідентифікатор передачі при натисканні PTT і при звільненні PTT
 • OFF вимкнено (зупиніться там)

No20 ПТТ-ЛТ

Затримка відправки DTMF-коду налаштовується від 0 до 30 секунд. Варто залишити все як є. 

No21, 22

Налаштування відображення груп А і В (верхній і нижній рядок на екрані)

 • FREQ - частота записана (залиште її)
 • СН - номер каналу
 • NAME - ім'я (задається на комп'ютері)

No23 БКЛ

Блокування передачі сигналу в зайнятих каналах.  Якщо спробувати вклинитися в розмову, рація видасть звук, але не передатиме.  Відкласти

No24 Автолк

Якщо не використовувати рацію, то через 8 секунд вона буде заблокована. Бічні клавіші залишаться в робочому стані.

Увімкнути чи вимкнути? Кожен вирішує для себе сам. Звичайно, ви також можете заблокувати його вручну, утримуючи #

ДАЛІ - читайте у наступному запису 

Залишити коментар